באגאן

מה לא אמרו על באגאן? מתויירת, יקרה, ממוסחרת, מעייפת, חוזרת על עצמה…

כל האופק מלא בעצים ושבילי עפר, וביניהם אינספור מקדשים בודהיסטים (נו בסדר, גם אחד הינדי) – החל מסטופות קטנות ועד ארמונות ענק. כל המקדשים נבנו בערך לפני 1000-800 שנים. כשהולכים על הקרקע אפשר לראות מקדש או שניים לידך ועוד כמה באופק, אבל ברגע שמטפסים על אחד מהמקדשים נגלה המחזה המרהיב שתיארתי בהתחלה. קשה להסביר את העוצמה שבטבע המשתלב עם העתיקות המרשימות האלה, העוצמה שבכמויות. וכל זה מוכפל פי כמה וכמה בשקיעה ובזריחה.
השקיעה השניה שראיתי בבאגאן הייתה אחת המיוחדות שראיתי בחיי: מצאנו מקדש קטן שאפשר לטפס עליו שההמונים טרם גילו. ישבנו שם כשמונה אנשים וצפינו בשקיעה המרהיבה על רקע המקדשים. השמש כבר שקעה, כל התמונות צולמו וכולם חוץ ממני ומשני חבריי כבר הלכו. נהג הכרכרה (כן…) קורא לנו מלמטה והחברים שלי כבר מיצו את העניין. הם יורדים אליו ואני נשאר שם לעוד חמש דקות של שלווה. אני, המקדשים, השדה, העצים, הציפורים ושמיים כחולים-אדומים, וחיוך ענק שמרוח לי על הפרצוף.

למחרת אנחנו נוסעים באופניים חשמליות לראות את הזריחה. מטפסים על אחד המקדשים עד המפלס העליון, ואז עוד קצת (:
כאילו ברברס אחרי השקיעה של היום שלפני, השמיים כחולים-אדומים על רקע שני מקדשים עצומים ועוד המון קטנים, ובדיוק כשעולה השמש ממריאים 16 כדורים פורחים ומשייטים לאורך כל קו האופק, בין המקדשים והשמש.

משם המשכתי לחצי יום עם עצמי, רק אני והאופניים. אחרי שלושה שבועות 24/7 עם אותם אנשים זה היה מרחב נשימה נחוץ ומבורך. פשוט לנסוע ללא מטרה, לעצור במקדש אחר כל כמה דקות ולגלות כפרים קטנים על הדרך.
בשלב מסוים הגעתי לסטופה שנמצאת על צוק שמעל שפת הנהר. ישבתי לידה, נשען על עמוד, שומע מוזיקה ונהנה מהנוף. להפתעתי הייתי התייר היחידי שם וכל השאר היו עולי רגל בורמזים. מדי פעם ניגשו אלי אנשים וביקשו להצטלם איתי.

וביחד עם כל היופי והשלווה, יש לי צביטה קטנה בלב בכל פעם שמוכר מזכרות מציק לי בכניסה למקדש, בכל פעם שאני מנסה לחייך פה לאנשים ולא מקבל חיוך בחזרה. באגאן כנראה מספקת הצצה לבורמזים שכבר הבינו את הפוטנציאל הכלכלי המלא של התיירים והחליטו לנצל אותו. באגאן מספקת הצצה לשאר בורמה בעוד כמה שנים, לפחות מנקודת מבט של תייר…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: