ורנאסי

ורנאסי. אחת הערים העתיקות בעולם, אחד המקומות הקדושים ביותר בדת ההינדו. המקום אליו מגיעים מכל רחבי הודו כדי למות, כי מי שמת בורנאסי מגיע אל המנוחה והנחלה, ונשמתו לא מתגלגלת הלאה לגוף חדש.

נהג הריקשה התגאה בפניי ‘Varanasi holy city’, ואני, באמת שניסיתי להריח את הקדושה, אבל קצת נחנקתי מהפיח והעשן תוך כדי הנסיון. באמת שמה שהלך שם ברחובות הראשיים של העיר מתחרה בזיהום של בנגקוק, קטמנדו ודלהי, וזה הישג מרשים.
בכל מקרה, אחרי שהגענו ירדנו (אני ואבא!!) במדרגות לגנגס (הנהר הכי קדוש בדת ההינדו), וגם בלילה זה היה מחזה מרשים. שמעו, הנהר הזה עצום.

ומה קורה על שפת הגנגס? מה לא?!
מתרחצים, עושים כביסה, מצחצחים שיניים, שטים, עורכים טקסים דתיים וגם מסיימים את החיים הגשמיים – מי כאפר, ומי כגופה. ישנם בורנאסי שני אתרי שריפת גופות וכל העסק הזה מאוד מסודר: בולי העץ מוכנים בערימות ענקיות, נמכרים לפי משקל למשפחת המת. הגופות מובאות עטופות בתכריכים צבעוניים ונשטפות בנהר, ולאחר מכן נשרפות בין בולי העץ. מוזר לעמוד שם בין שלוש גופות שנשרפות במקביל ולהבין שאתה בסוג של לוויה, אבל אף אחד מסביב לא בוכה או נראה עצוב. כנראה שבשבילם למות בורנאסי זה סוף כ”כ שמח, שאין סיבה להיות עצובים.

הסמטאות שמסביב לגנגס הן האנטיתזה לרחובות הראשיים – צרות, קטנות ונטולות רכבים. בסמטאות האלו עוברים אנשים, אך השליטות הבלתי מעורערות הן הפרות. ודוכני הצ’אי.

והאוכל ברחוב – וואו! ורנאסי משלבת את כל סוגי האוכל ההודי המוכרים לי, והכל זול וברחוב. דוכני צ’אי ולאסי (משקה יוגורט) בשפע, מומו (כיסונים מאודים טיבטים) מהצפון ודוסה ואידלי מהדרום. כל טעמי תת היבשת בכף ידך ובמחיר מציאה.

באזור העיר העתיקה של ורנאסי העולם עצר מלכת – רקשות האופניים הן השליטות הבלתי מעורערות של הכביש, שלפרקים נראה כאילו כבר מאה שנים שום דבר לא השתנה בו.

באופן כללי, ורנאסי הייתה הודו הארדקור, הכי הארדקור שיש (ואהבתי כמעט כל רגע) – האוכל, ההצקות לתיירים, הסגידה הדתית, הטעם של פעם, העוני, המוות, המוזיקה, ההמונים והעומס. הכל היה שם בעוצמה מקסימלית.
תמיד הזהירו אותי מורנאסי – שהיא קשה לעיכול, שעובדים על התיירים, שעמוס, שהיא כבדה. כל מה שאמרו התברר כנכון, ולמרות זאת (או בזכות זאת?) היה נהדר.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: