אשליית התאמל

יצא לי לשמוע אתמול אנשים אומרים שהתאמל, רובע התיירים של קטמנדו, הוא כמו עיירת סקי – איזה מקום שכל התיירים מגיעים אליו כדי להצטייד, לנוח, לחגוג ולהירגע בין הטרקים בנפאל. פתאום הבנתי שזה ממש ככה, ושככה אנשים מכירים את נפאל – התאמל בקטמנדו והלייקסייד בפוקרה. בתי קפה, מסעדות, פאבים, גסטהאוסים. אלכוהול, סמים, מוזיקה, סטייקים ובתי קפה שלא הייתי מופתע למצוא בתל אביב.
הקשר בין זה לבין נפאל מקרי בהחלט.
והכי מוזר היה לי להבין שבפעם הקודמת בנפאל לא הבחנתי בתופעה הזו כל כך, אולי כי רוב זמני בנפאל עבר בתוך הבועה הזאת, עד שהתנדבתי בתבל בצדק, בחודש האחרון מתוך השלושה בנפאל.
זה לא שקשה לגלות את קטמנדו האמיתית, למשל – רחוב אחד מחוץ לתאמל, חמש דקות הליכה מהחדר שלי, אני יכול לאכול במיני מסעדה עם שולחן אחד, עם משפחה שלמה מקסימה שעובדת על הכנת האוכל, בשליש מהמחיר שאני אמצא 50 מטרים משם. ואם ארד ממקדש הקופים ואשוטט בשכונת סוואיאמבו במקום לחזור ישר לתאמל, אני אגלה שכונה כפרית ומקסימה שהייתי מוכן לגור בה. ואם כשאני יוצא מהשירותים במסעדה אני אעצור ואדבר קצת עם הנפאלי החביב שמקפל מגבות לשטיפת ידיים (?!?!?!), אולי אני אגלה סטודנט לאנגלית (כי ‘הכי חשוב ללמוד אנגלית, זה טוב לכל העולם’) בשם תול שגר בכפר קטן ומבלה את החודש שלו בעבודה במסעדה כהשלמת הכנסה.

אבל מעבר לשיטוטים מחוץ לאזורים המתויירים, אני מרגיש מוזר פה בתאמל, באירופה הקטנה שהקימו בתוך נפאל.
כי עם כל הכבוד לפאבים, סטייקים והופעות (ויש המון כבוד), זו לא נפאל.
נפאל היא עבודת ילדים, נפאל היא כפרים ללא מי שתיה זורמים בבתים למרות היותה המדינה השניה בעולם בכמות מי השתיה שלה, נפאל היא מעמד אישה בקרשים, נפאל היא קאסטות ונישואים מאורגנים, נפאל היא ילדים ‘יתומים’ שהוריהם נמצאים בכפרים שכוחי אל ולא יודעים שהילדים שלהם חיים (ולהיפך), נפאל היא אנשים חמים ונפלאים שגאים בתרבות שלהם, נפאל היא הפסקות חשמל, נפאל היא כבישי עפר, נפאל היא דאל באט פעמיים ביום כל יום (בלי מוזלי ופלאפל), נפאל היא טראסות ירוקות אינסופיות, נפאל היא אלפי גברים העוזבים מדי חודש לארצות רחוקות לעבודות שהן כמעט עבדות, נפאל היא חיים קשים.

עכשיו כשאני יודע את כל זה, קשה לי להיות פה בתאמל ולהאמין לאשליה הזאת.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: